JAK NABRAĆ PEWNOŚCI SIEBIE W WYSTĄPIENIACH PUBLICZNYCH? W REALU I ONLINE.

Na samą myśl o nich, odczuwamy nieprzyjemny ścisk w żołądku i pustkę w głowie. Wywołują w nas lęk, który każe powątpiewać w nasze kompetencje i przynosi długie, nieprzespane noce. Jesteśmy przekonani, że spalimy się ze wstydu, jeśli będziemy musieli coś powiedzieć na forum.  Wystąpienia publiczne, bo o nich mowa, jawią się wielu z nas niczym przykry obowiązek, którego za wszelką cenę wolelibyśmy uniknąć. Co nas w nich naprawdę przeraża? Dlatego wywołują tak silne emocje? Czy wystąpienia publiczne można polubić? I najważniejsze – jak się z nimi oswoić i w końcu nabrać pewności siebie?

SPRAWDŹ CZEGO SIĘ BOISZ

Każda emocja, której doświadczamy jest cenną informacją o nas samych. Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej żeby zrozumieć czego tak naprawdę się obawiamy. Część z nas potwornie boi się oceny. To może być spowodowane negatywnymi doświadczeniami, które żyją w nas niczym pulsująca rana, przypominając o niesprawiedliwiej lub podcinającej skrzydła krytyce, która dotknęła nas do żywego. Inni, znacznie bardziej niż oceny, boją się ośmieszenia. Nie chcą wyjść na głupców i nieudaczników. Są też tacy, którym cierpnie skóra na samą myśl o tym, że ktoś mógłby podważyć latami pielęgnowany autorytet. Nie ma innej drogi poradzenia sobie z lękiem niż skonfrontowanie się z nim. Strategia uciekania i wypierania to ślepa uliczka, która daleko nas nie zaprowadzi.

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z TREMĄ

Nie oczekuj od siebie niemożliwego. Wystąpienia publiczne, zarówno te online jak i offline, z reguły przynoszą ze sobą odrobinę stresu. Jeśli myślisz, że tylko ty go doświadczasz, jesteś w głębokim błędzie. Nawet najznakomitsi aktorzy, od lat występujący na deskach tych samych teatrów, w dniu każdej premiery odczuwają silny niepokój, który zwykli nazywać tremą. Na wielu z nich działa ona szalenie mobilizująco. Dlatego starają się z nią zaprzyjaźnić i oswoić. Zrób podobnie! Stres nie musi być wcale taki zły. Po pierwsze, mobilizuje nas do działania. Po drugie, daje zastrzyk energii. Po ttrzecie, zwiększa koncentrację. I najważniejsze – świadczy o tym, że zależny nam na wykonaniu zadania najlepiej jak tylko się da. Inaczej przecież wcale byśmy się nim nie przejmowali.

POSTAW NA AUTENTYCZNOŚĆ

Odbiorcy nie oczekują perfekcyjnych wystąpień. Dużo bardziej cenią sobie te autentyczne, które pokazują, że stoi przed nimi prawdziwy człowiek. I właśnie w tej chwili, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, odsłania siebie i swoje emocje. To oczywiście wymaga odwagi, ale jednocześnie przepięknie buduje naszą pewność siebie. Udawanie kogoś, kim nie jesteśmy oraz nieustanne kontrolowanie każdego słowa i gestu pochłania masę cennej energii, która jest jednym z naszych najważniejszych zasobów. Zamiast obawiać się, że coś przekręcisz, pomylisz lub zapomnisz postaraj się patrzeć na każde swoje wystąpienie przez pryzmat cennej lekcji, która dostarcza ci wiedzy o tobie i pozwala stawać się coraz lepszym. Wiesz jak mawiają mądre głowy? Liczy się progres, a nie perfekcja. Weź to sobie do serca.

DAJ SOBIE CZAS

Ernest Heminway mawiał, że pierwsza wersja czegokolwiek jest zawsze gówniana. Nie oczekuj, że twoje wystąpienia od razu będą na miarę najlepszych mówców świata. Pamiętaj, że oni też kiedyś zaczynali i z pewnością popełnili masę błędów oraz wylali sporo łez zanim na tyle polubili wystąpienia, by czuć się pewnie i czerpać z nich przyjemność. Zresztą jeśli masz się z kimkolwiek porównywać i ścigać w tej materii, to tylko ze sobą. Pamiętaj, że pewność siebie bierze się z działania, a nie z czekania. Dlatego doświadczaj, eksperymentuj, analizuj i wyciągaj wnioski. Poprawiaj, wdrażaj, sprawdzaj i powtarzaj. To właśnie powtarzalność, która pozwala nam oswoić się z danym tematem jest jednym z tych elementów, które wzmacniają pewność siebie. Im częściej występujesz, tym mniej się tego obawiasz, ponieważ lepiej poznajesz siebie i uczysz się jak nawiązywać relacje z odbiorcami. Potrafisz także ocenić, które elementy twoich wystąpień to silne punkty doceniane prze audytorium, a które wymagają jeszcze doszlifowania. To bezcenna wiedza. Nie znajdziesz jej w najmądrzejszych książkach świata.

3 ZASADY, KTÓRE POMOGĄ CI POCZUĆ SIĘ PEWNIE

1. Pamiętaj, że dobre wystąpienie zaczyna się już dzień wcześniej. Zadbaj o długi sen, wypoczynek i wspierające myśli. Między innymi od tego zależy jaka energia będzie ci towarzyszyć w trakcie wystąpienia.

2. Wyluzuj. Bycie w nieustannym napięciu nikomu nie służy. Spokojny umysł potrafi o wiele więcej. Sprawdź co pomaga ci wyciszyć emocje i rób to jak najczęściej.

3. Traktuj wystąpienia z ciekawością i otwartością. Pielęgnuj w sobie radość dziecka, które zachłannie odkrywa świat delektując się każdym, nowym doświadczeniem. I na konic najważniejsze – nie oczekuj, że wszyscy będą się tobą zachwycać. Nie jesteś przecież zupą pomidorową. Nie każdy musi cię lubić

 

 

(Visited 12 times, 1 visits today)